Zakwas na żurek

Żurek to jedna z moich ulubionych zup. Oczywiście możemy kupić gotowy zakwas w sklepie. Jednak zdecydowanie bardziej będzie nam on smakować, jeżeli przygotujemy go własnoręcznie w domu. Do przygotowania żurku będzie nam jednak potrzeba trochę czasu, warto więc uzbroić się w cierpliwość. Co ciekawe, zakwas możemy użyć nie tylko do przygotowania żurku. Możemy go również użyć do każdej innej kwaśnej zupy, której baza to mąka żytnia.

Składniki:

65 g mąki żytniej typ. 2000

500 ml przegotowanej wody

4-6 ząbków czosnku

5 listków laurowych

garść ziaren ziela angielskiego (około 8-10 sztuk)

Zakwas na żurek – sposób przygotowania:

Przegotowaną i ostudzoną wodę przelej do większego słoika. Dodaj do niego 65 gram mąki żytniej, czosnek (obrany), liście laurowe oraz ziele angielskie. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj. Sam słoik przykryj ręcznikiem papierowym lub gazą. Całość zepnij gumką lub zwiąż sznurkiem.

Słoik ze składnikami odstaw w ciepłe i ciemne miejsce. Ja swój zakwas w czasie przygotowania trzymam w szafce blisko piekarnika – tam zawsze jest ciepło 😉

Raz na jakiś czas dobrze jest zamieszać wszystkie składniki ze sobą. Zwróć uwagę, żeby robić to czystym drewnianym patyczkiem lub równie czystą łyżką. Jeżeli przedmiot, którego użyjesz do mieszania będzie brudne w naszym zakwasie może pojawić się pleść, a wtedy całość będzie do wyrzucenia. Piana na powierzchni zakwasu jest całkowicie normalna – nie musisz się tym martwić.

Zakwas powinien być gotowy do użycia po około 10-14 dniach. Po tym czasie możesz spróbować, czy jest odpowiednio kwaśny. Jeżeli nie – pozostaw do jeszcze przez parę dni. Gotowy zakwas możesz użyć od razu. Możesz również słoik zakręcić i odstawić do lodówki. Może tam jeszcze stać przez kolejne dwa tygodnie.

Przy kolejnym ustawianiu zakwasu możesz dolać odrobinę już gotowego zakwasu. Dzięki temu zakwas będzie szybciej gotowy.

Smacznego!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *