Zakwas na chleb

Chleby na zakwasie cieszą się dużym zainteresowaniem przede wszystkim z uwagi na walory smakowe. Wiele osób omija chleby drożdżowe wybierając właśnie te pieczone na zakwasie. Zakwas tworzy się w wyniku połączenia wody oraz mąki. Po upływie określonego czasu, w odpowiedniej temperaturze zachodzi proces fermentacji i tworzą się dzikie drożdże, tak cenne do upieczenia chleba.

Przy wyborze chleba warto wybrać ten pieczony na mące żytniej. Będzie on zdrowszy i bogatszy w wartości odżywcze. Mąka pszenna bywa często modyfikowana genetycznie, jak również znajdziemy w niej więcej glutenu.

Przygotowanie zakwasu na chleb nie jest trudne, będziemy musieli jednak poświecić trochę czasu na jego przygotowanie. Jeżeli więc chcesz upiec chleb na zakwasie poniżej znajdziesz instrukcję przygotowania dzikich drożdży.

Zakwas na chleb – przygotowanie

Dzień 1

Potrzebny nam będzie wysoki słoik, litrowy powinien być odpowiedni. Wcześniej należy ten słoik dokładnie umyć oraz wyparzyć. Ja czyste słoiki zawsze wyparzam przez kilka minut w piekarniku nagrzanym na około 200 stopni Celsjusza.

Do tak przygotowanego słoika (najlepiej rano) wsypujemy pół szklanki mąki żytniej, a następnie zalewamy przegotowaną wodą – również pół szklanki. Całość dokładnie mieszamy. Słoik należy przykryć bawełnianym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym i zabezpieczyć gumką. Słoik odstawiamy w ciepłe miejsce. Aby zaszedł proces fermentacji temperatura nie powinna spadać poniżej 27 stopni Celsjusza. Dobrze jest postawić słoik obok kaloryfera lub w innym bardzo ciepłym pomieszczeniu. Jeżeli jest ciepło możemy zostawić go na parapecie osłaniając jednak od bezpośrednich promieni słonecznych.

Wieczorem należy zamieszać zakwas i odstawić na całą noc, aby dalej rósł.

Dzień 2

Drugiego dnia rano dokarmiamy zakwas. Robimy to dokładnie w taki sam sposób jak dzień wcześniej. Dodajemy do słoika pół szklanki mąki żytniej, zalewamy połową szklanki przegotowanej wody i dokładnie mieszamy. Następnie odstawiamy w nasze ciepłe miejsce do rośnięcia. Wieczorem zakwas powinien już sporo urosnąć – należy zachować ostrożność, ponieważ zakwas być może będzie chciał nam uciec 😉

Dzień 3

Raz jeszcze powtarzamy tę samą czynność dokarmiania. Mniej więcej po 3 godzinach zakwas będzie już gotowy do pieczenia pierwszego chlebka!

Zakwas – przechowywanie

Zazwyczaj do pieczenia chleba będziemy potrzebować 100 gram zakwasu. Pozostałą masę możemy wciąż przechowywać w ciepłym miejscu – jeżeli planujemy wypiek kolejnego dnia. Jeżeli nie, taki zakwas szczelnie zamknięty możemy przechowywać w lodówce. Zachowa on swoją przydatność przez 10 – 14 dni. W momencie, kiedy będziecie potrzebować zakwas, należy wyjąć go z lodówki i odczekać około 3 godziny, po tym czasie powinien już przyjąć temperaturę pokojową. Następnie należy go dokarmić poprzez dodanie dwóch łyżek mąki i takiej samej ilości przegotowanej wody. Po kolejnych trzech godzinach zakwas jest gotowy do wypieku. Odmierzamy potrzebną nam ilość, a pozostałą chowamy do lodówki.

Jeżeli macie jakieś wskazówki lub własne sekrety tworzenia zakwasu dajcie znać w komentarzach poniżej 🙂

02 comments on “Zakwas na chleb

  • Bułki żytnie na zakwasie - Jack's cooking NAJLEPSZY PRZEPIS , Direct link to comment

    […] Pieczywo na zakwasie uważane jest za zdrowsze niż to popularnie wytwarzane na drożdżach. Jeżeli zdecydujemy się na własny wypiek bułek na zakwasie mamy pewność wysokiej jakości składników. Bułki wymagają od nas pewnej ilości czasu. Jednak dzięki temu otrzymamy pyszne i świeże bułki idealnie nadające się na śniadanie lub kolację. Jeśli nie wiesz, jak przygotować zaczyn żytni, zapraszam Cię do skorzystania z mojego przepisu właśnie na zaczyn żytni. […]

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.