Śmietanowiec

Ostatnio często pytacie mnie, jaki tort przygotować w zimie? Brak świeżych owoców nie oznacza, że nie możemy stworzyć czegoś oryginalnego i dobrego w smaku. Poniższy przepis na śmietanowiec z galaretkami wprowadzi odrobinę koloru do deseru. Różnorodność galaretek sprawi, że poczujemy letnie smaki. Jestem pewien, że zarówno dzieci jak i dorośli będą zadowoleni z takiego tortu. Jego przygotowanie też nie powinno sprawić Wam dużych problemów.

Składniki:

3-4 różnokolorowe galaretki

600 ml słodkiej śmietany 30%

120 g mleka

20 g żelatyny

Śmietanowiec – sposób przygotowania:

Galaretki rozpuść w 250 ml gorącej wody. Każdą galaretkę umieść w osobnym pojemniku – najlepiej płaskim i prostokątnym. Dzięki temu będzie je później łatwiej i szybciej pokroić w kostkę. Dzięki dodaniu mniejszej ilości wody niż w instrukcji na opakowaniu galaretki będą twardsze i szybciej się zetną.

120 gram mleka umieść w małym garnku oraz dodaj do niego 20 g żelatyny. Podgrzewaj na małym ogniu wciąż mieszając, aż żelatyna się rozpuści. Gdy to się stanie przelej mleko do miseczki i umieść w lodówce do schłodzenia.

Misę miksera wstaw na około 10-15 minut do lodówki, aby się schłodziła. Następnie przelej śmietanę do misy miksera – ubijaj na wysokich obrotach, aż powstanie piana. Dwie – trzy łyżki piany wymieszaj z mlekiem z rozpuszczoną żelatyną, które chłodziło się w lodówce.

Następnie powoli dodawaj mleko z żelatyną do ubijanej piany. Miksuj do połączenia się składników.

Kolejnym krokiem jest pokrojenie stężałych galaretek na małe kostki. Bitą śmietanę wymieszaj razem z pokrojonymi galaretkami.

Tak powstałą masę przełóż do tortownicy – ja użyłem takiej o wymiarach 26 cm. Wstaw tortownicę do lodówki na minimum 5 godzin. Po tym czasie ostrym nożem oddziel ciasto od obręczy tortownicy. Teraz nie pozostaje nam już nic innego jak zaskoczyć naszych gości i delektować się cudownym smakiem śmietanowca!

Smacznego!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *