Ptysie z kremem

Małe ptysie z kremem są idealną słodką przekąską na wszelkiego rodzaju spotkania oraz rodzinne imprezy. Ich przygotowanie zajmie nam chwilkę czasu, jednak smak oraz zachwyt naszych gości wynagrodzą nam cały czas spędzony w kuchni. Gotowe ptysie przechowuj w lodówce, dzięki temu przetrwają dłużej. Schłodzone też smakują lepiej!

Składniki na ciasto:

125 gram margaryny

170 gram wody

125 gram mąki

5 jajek

Składniki na krem:

200 gram masła lub margaryny

500 ml mleka

2 budynie waniliowe

2 łyżki miodu

Ptysie z kremem – sposób przygotowania:

W garnku gotujemy wodę razem ze 125 gramami margaryny. W momencie, kiedy margaryna się rozpuści dodajemy 125 gram mąki wciąż dokładnie mieszając, ale pilnując aby całość się nie zagotowała.

Następnie zestaw garnek z ognia. Kolejnym krokiem jest dodanie jajek do wciąż cieplej masy. Jajka dodajemy pojedynczo i na bieżąco je miksujemy. Uzyskane ciasto powinno być jednolite oraz gęste.

Blachę do pieczenia wykładamy papierem. Ciasto przekładamy do worka cukierniczego i wyciskamy tworząc jednakowej wielkości ptysie. Jeżeli nie posiadasz worka cukierniczego to możesz użyć łyżki. Nakładaj ciasto jedną łyżką, drugą delikatnie zasuwam masę tworząc stożkowy kształt ptysia. Tak przygotowane ciasto pieczemy przez 30 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza.

Teraz przygotujemy masę do ptysi. Aby to zrobić w jednej szklance z mlekiem należy rozpuścić dwa opakowania budyniu oraz dwie łyżki miodu. Pozostałe mleko wlewamy do garnka i zagotowujemy.

Gdy mleko się zagotuje dodajemy do niego zawartość szklanki. Całość dokładnie mieszamy aż zgęstnieje. Następnie odstawiamy na bok, aż krem ostygnie.

Miękkie masło należy teraz utrzeć mikserem, powoli dodajemy ostudzony krem. Powinien on być jednolity i bez grudek. Tak powstały krem przekładamy do worka cukierniczego z długą końcówką i wypełniamy każdego ptysia. Ptysie napełniam od spodu – powoli, aby masa nie wypływała. W przypadku, gdy nie masz worka cukierniczego możesz użyć strzykawki. Ewentualnie rozetnij ptysia na pół i posmaruj kremem.

Ptysie możemy posypać dodatkowo cukrem pudrem. Ze względu na krem ptysie najlepiej jest przechowywać w lodówce.

Smacznego!

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *