Proziaki z pasztetem i konfiturą borówkową

Proziaki to danie tradycyjne wywodzące się z Podkarpacia. Chyba każdy w dzieciństwie był nimi częstowany przez babcie, które gościły ich w tym regionie. Są to bardzo łatwe w przyrządzeniu placuszki, które swoją nazwę zawdzięczają prozie, czyli sodzie.

Poniżej przedstawiam Wam dosyć niecodzienny sposób podania proziaków: z pasztetem i konfiturą borówkową. Połączenie smaków jest niezwykłe. Danie smakuje najlepiej, gdy proziaki są jeszcze ciepłe.

Składniki na proziaki z pasztetem i konfiturą borówkową:

500 g mąki pszennej

300 ml kefiru

1 jajko

pół łyżeczki sody

pół łyżeczki soli

Jak przygotować proziaki z pasztetem i konfiturą borówkową?

Przygotowanie proziaków jest naprawdę bardzo łatwe. Na początek połącz wszystkie składniki w misce lub bezpośrednio na stolnicy. Ja osobiście stolnicy nie używam – przygotowuję ciasto bezpośrednio na blacie kuchennym. Gdy wszystkie składniki się ze sobą połączą jeszcze chwilę je wyrabiaj, następnie obsyp mąką, aby ciasto nie przyklejało się do stolnicy i wałka.

Ciasto rozwałkuj na grubość około dwóch centymetrów. Następnie szklanką wykrój małe krążki. Jeżeli chcesz, możesz pokroić ciasto w małe kwadraty lub dowolnie ulubione kształty.

Proziaki smaż na rozgrzanej patelni bez tłuszczu na średnim ogniu. Dobrze jest przykryć patelnię na czas smażenia, wtedy lepiej urosną. Po około 4-5 minutach przewróć proziaki i usmaż z drugiej strony.

Proziaki to naprawdę proste i szybkie danie. Smakują dobrze w wielu różnych połączeniach, zarówno na słodko jak i na słono. Przygotuj je swojej mamie lub babci – na pewno będą mile zaskoczone!

Ja osobiście bardzo lubię je z domowej roboty pasztetem, na którego dodatkowo dodaję odrobinę konfitury borówkowej. Jest to naprawdę oryginalne połączenie smaków – ale za to jakie smaczne!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.