Grzyby marynowane

Sezon na grzyby jeszcze w pełni. Warto więc wykorzystać pogodny dzień i wybrać się do lasu. Już sam spacer wśród drzew nas zrelaksuje, a jeżeli uda nam się przy okazji znaleźć kilka grzybów – będziemy mieć wspaniałą nagrodę.

Trzeba pamiętać natomiast, aby zbierać tylko te okazy, których jesteśmy pewni. Jeżeli możemy – wybierzmy się ze znajomym, który się na tym zna. Ewentualnie bezpieczniejszym będzie spacer na targ 🙂

Grzyby marynowane są również ogromną skarbnicą witamin i składników odżywczych. Do tego są bardzo mało kaloryczne. Otóż w 100 gramach tych warzyw (tak, grzyby uważane są za warzywo) znajduje się około 25 kcal. Znajdziemy w nich również białko, węglowodany, cukry, białka oraz tłuszcze. Jednocześnie nie zawierają cholesterolu. Odsączone grzyby marynowane zawierają witaminy z grupy B: B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9 oraz wapń, fosfor, żelazo, magnez i potas.

Poniżej prosty i szybki przepis na grzyby marynowane. Ważnym zaznaczenia jest, aby do marynowania używać jednego rodzaju grzybów. Lepiej jest umieścić je w mniejszych słoiczkach niż mieszać je ze sobą.

Składniki:

1 kg grzybów

150 gram cebuli

2 szklanki wody

1/2 szklanki 10% octu lub łyżeczka kwasu cytrynowego

4-5 ziaren pieprzu

5-6 ziaren ziela angielskiego

3-4 liści laurowych

szczypta nasion gorczycy

sól, cukier

Grzyby marynowane – sposób przygotowania:

Grzyby oczyść, a jeżeli są duże to pokrój na mniejsze kawałki. Tak przygotowane umieść w garnku z gotującą się wodą. Pamiętaj, aby wodę lekko posolić. Grzyby obgotowuj przez około 10 minut, po tym czasie wodę odsącz, grzyby możesz dodatkowo przelać zimną wodą.

Tak przygotowane grzyby układaj w słoiczku na przemian z małymi cebulkami. Możesz również pokroić cebulę na grubsze plastry. Cebulę przed włożeniem należy sparzyć wrzątkiem. Ja gotuję ją przez chwilę razem z zalewą.

Do przygotowania zalewy będziemy potrzebować 2 szklanki wody oraz szklankę 10% octu. Jeżeli chcesz to zamiast octu możesz dodać kopiastą łyżeczkę kwasu cytrynowego. Oba składniki wlej do małego garnka (u mnie jest w nim również pokrojona cebula). Następnie dodaj 4-5 ziaren pieprzu, 5-6 ziaren ziela angielskiego, 3-4 liście laurowe oraz szczyptę nasion gorczycy. Wodę dodatkowo lekko posól oraz dodaj pół łyżeczki cukru. Tak przygotowaną zalewę doprowadź do wrzenia i odstaw.

Ułożone w słoiczkach grzyby oraz cebulkę zalewaj przygotowaną zalewą do pełna. Słoiki zakręć oraz poddaj procesowi pasteryzacji.

W celu pasteryzacji używam większych garnków, na dnie których układam mały ręcznik. Do każdego garnka wkładam słoiki w taki sposób, aby się ze sobą nie stykały. Garnki zalewam wodą do połowy słoików. Tak przygotowane naczynia gotują się przez 20 minut. Po tym czasie słoiki wykładam zakrętką do dołu na blacie wyłożonym ręcznikiem i czekam aż ostygną.

Smacznego!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.