Drożdżówki z jabłkami

Raz na jakiś czas nachodzi mnie ochota na drożdżowe ciasto, ale nie takie super słodkie. Dlatego dziś przedstawia Wam przepis na drożdżówki z jabłkiem i cynamonem. Nie są one przesłodzone, ale zaspokajają tę potrzebę na coś słodkiego.

Zamiast jabłek z powodzeniem możesz użyć przetwory ze słoika lub inne owoce, takie jakie masz u siebie w kuchni lub na które masz ochotę.

Składniki (na około 10-12 drożdżówek):

  • 600 gram mąki pszennej
  • 80 gram cukru
  • 20 gram świeżych drożdży
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 75 gram masła lub innego tłuszczu roślinnego
  • 250 ml mleka
  • 2 jaja

Sposób przygotowania – drożdżówki z jabłkami:

Rozpoczynamy od przygotowania rozczynu z drożdży. Przepis na rozczyn znajdziesz tutaj.

Gdy rozczyn będzie już gotowy dodaj go do mąki. Następnie dodaj wszystkie pozostałe składniki. Ciasto możesz wyrabiać ręcznie lub w robocie kuchennym. Na samym końcu do ciasta dodaj płynny tłuszcz. Może to być roztopione masło lub olej (najlepiej rzepakowy).

Ciasto powinno być elastyczne i miękkie. Gotowe ciasto przykryj wilgotną szmatką i odstaw w ciepłe miejsce na wyrastanie na około 1,5 godziny.

Po tym czasie ciasto lekko zagnieć oraz podziel na 10-12 równych części tworząc z nich bułeczki. Umieść je na wyłożonej papierem blaszce i odstaw raz jeszcze na wyrastanie na około 30 minut.

kolejnym krokiem jest uformowanie w bułeczkach wgłębień. Ja w tym celu używam szklanki. Umieszczam ją na środku bułeczki i wciskam dno szklanki, aż ciasto będzie płaskie.

W utworzonym wgłębieniu ułóż pokrojone w kostkę jabłka. Ja dodatkowo dodaje do nich odrobine cukru i cynamonu. Mieszam i wtedy układam na cieście.

Tak gotowe drożdżówki pieczemy przez około 18 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Smacznego!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.