Chleb z bazylią – łatwy przepis

Jest to jeden z moich ulubionych przepisów na chleb. Dzięki dodaniu do ciasta bazylii chleb nabiera bardzo przyjemnego aromatu. Chleb z bazylią jest lekki i bardzo smaczny. Idealnie nadaje się do podania do porannego śniadania. Jest chrupiący, a posmarowany świeżym masłem przypomina mi wakacje we Włoszech.

Składniki na chleb z bazylią:

400 gram mąki pszennej

13 gram miękkiego masła

1 łyżeczka soli

3,5 gram suszonych drożdży lub 9 gram świeżych

1/2 łyżeczki cukru, stewii lub ksylitolu

75 ml ciepłego mleka

1 łyżeczka suszonej bazylii

150 ml letniej wody

Jak przygotować chleb z bazylią?

Do większej miski wsyp 400 gram mąki pszennej, dodaj łyżeczkę soli, 13 gram miękkiego masła, 9 gram świeżych drożdży (lub 3,5 g suchych). Następnie dolej 75 ml ciepłego mleka oraz 150 ml letniej wody. Zacznij wyrabiać ciasto, gdy składniki się połączą dorzuć łyżeczkę suszonej bazylii. Ciasto wyrabiaj około 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Na początku ciasto będzie się lepić, nie zrażaj się tym – jednak postaraj się nie dosypywać więcej mąki.

Wyrobione ciasto odkładamy w ciepłe miejsce na pół godziny. Miskę przykryj zwilżoną szmatką, żeby ciasto nie wysychało. Powinno podwoić swoją objętość.

Po upływie pół godziny ciasto wyciągamy z miseczki i lekko wyrabiamy. Możesz uformować z niego ładny okrągły bochenek lub przełożyć do keksówki. Ponownie odstawiamy na pół godziny do ponownego wyrośnięcia. Następnie ostrym nożem natnij chleb z bazylią kilkukrotnie.

Piekarnik nagrzej do temperatury 200 stopni Celsjusza i piecz w nim chleb przez 30 minut. Żeby chleb był chrupiący włóż do piekarnika żaroodporną miseczkę lub keksówkę z wodą. Upieczony chleb będzie brązowy, wyrośnięty i pachnący bazylią. Chleb jest gotowy, gdy po odwróceniu i postukaniu w jego spód słychać głuchy dźwięk. Chlebek odstaw na kratkę, aby przestygł.

Smacznego!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.