Chleb pszenny – najlepszy :)

Przepisów na chleb jest wiele. Poniżej przedstawiam Wam mój ulubiony, chyba najprostszy przepis na chleb. Sam modyfikuję go na różne sposoby dodając do niego ziół, oliwek lub suszonych pomidorów. Chlebek jest prosty, zawsze wyrasta, a smakuje naprawdę dobrze. Lubię, gdy moje mieszkanie wypełnia zapach świeżo pieczonego chleba. Zatem – do dzieła!

Składniki:

450 gram mąki pszennej, najlepiej chlebowej

250 ml cieplej wody

15 gram świeżych drożdży, ewentualnie 7 gram suchych

1 łyżeczka cukru

1 łyżeczka soli

1 łyżka oliwy z oliwek lub oleju roślinnego

ulubione zioła, nasiona, oliwki

Jak przygotować chleb pszenny?

Wszystkie składniki umieść w jednej, większej misce i dokładnie wymieszaj. Ciasto powinno się wyrabiać przez minimum 10 minut. Możesz robić to ręcznie lub za pomocą miksera. Do ciasta możesz też dodać ulubione nasiona, może to być słonecznik, nasiona lnu, orzechy bądź też zioła.

Miskę z ciastem przykryj wilgotną szmatką i odstaw w ciepłe miejsce na jedną godzinę. Ja do tego celu używam czasami nagrzanego do około 40-50 stopni piekarnika. Nagrzewam piekarnik, następnie go wyłączam i wkładam ciasto do wyrośnięcia. Po godzinie ciasto podwoi swoją wielkość. Jeżeli tak nie będzie, poczekaj jeszcze chwilę.

Gdy ciasto wyrośnie wyjmij je z miski, lekko zagnieć na oprószonej mąką stolnicy i umieść w formie do pieczenia. Przed włożeniem ciasta natłuść ją, dzięki czemu chleb nie przywrze do formy. Możesz też ją posypać mąką. Możesz posypać chleb słonecznikiem lub innymi ziarnami, które lubisz bądź ziołami.

Przykryj formę wilgotną szmatką i umieść do końcowego wyrastania na 30 minut.

Piekarnik nagrzej do 200 stopni Celsjusza oraz umieść w nim wyrośnięty chleb. Piecz go przez 30 minut na trybie grzania góra/dół. Możesz również umieścić w piekarniku keksówkę z wodą. Parująca woda sprawi, że chleb będzie bardziej rumiany i chrupiący.

Gotowy chleb wyciągnij na kratkę do studzenia. Gdy go odwrócisz i postukasz powinien wydać głuchy dźwięk.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.