Bułki żytnie na zakwasie

Pieczywo na zakwasie uważane jest za zdrowsze niż to popularnie wytwarzane na drożdżach. Jeżeli zdecydujemy się na własny wypiek bułek na zakwasie mamy pewność wysokiej jakości składników. Bułki wymagają od nas pewnej ilości czasu. Jednak dzięki temu otrzymamy pyszne i świeże bułki idealnie nadające się na śniadanie lub kolację. Jeśli nie wiesz, jak przygotować zaczyn żytni, zapraszam Cię do skorzystania z mojego przepisu właśnie na zakwas żytni.

Z poniższego przepisu otrzymamy około 8-10 małych bułek.

Składniki na zaczyn:

około 100 gram zakwasu żytniego

100 ml wody

100 gram mąki żytniej

Składniki na ciasto:

400 gram mąki żytniej

200 gram wody

2 łyżki miodu

2 łyżeczki soli

20 gram płatków owsianych

Bułki żytnie na zakwasie – sposób przygotowania:

Do 100 gram zakwasu żytniego należy dodać 100 gram mąki żytniej oraz 100 gram wody. Wszystko wymieszać najlepiej w szklanej misie i odstawić na 8 do 10 godzin. Zaczyn powinien dojrzewać w ciepłym miejscu w temperaturze około 30 stopni Celsjusza.

Po tym czasie dodajemy 2 łyżki miodu i mieszamy. Następnie odstawiamy zaczyn na dwie godziny.

Kolejnym etapem jest dodanie 200 gram wody, 400 gram mąki żytniej oraz dwie łyżeczki soli. Wszystko dokładnie mieszamy. Uzyskane ciasto będzie bardzo gęste. Odstawiamy je na kolejne 2-3 godziny.

Następnie wykładamy blachę do pieczenia papierem. Ciasto nabieramy łyżką, drugą łyżką zsuwamy ciasto na posypaną mąką i płatkami owsianymi stolnicę. Posypujemy mąką i płatkami ciasto ze wszystkich stron oraz formujemy kulki. Bułki nie powinny być płaskie. Ciasto żytnie nie ma tak dużej ilości glutenu jak pszenne. Dlatego też bułki nie będą bardzo rosły w górę. Powinny natomiast się lekko poszerzyć.

Tak przygotowane bułki przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3 do 4 godzin na ostatnie wyrastanie. Po tym czasie wstawiamy je do rozgrzanego na 220 stopni Celsjusza na około 15-20 min. Pieczemy je bez termoobiegu, studzimy na kratce do pieczywa.

Smacznego!

One comment on “Bułki żytnie na zakwasie

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.